Pořídili jste si domů kočičího mazlíčka a přemýšlíte co udělat pro jeho maximální spokojenost? Zde se dočtete rady, jak správně zacházet s kočičí toaletou.
1. Udržujte záchůdek čistý
Kočky jsou velice čistotná stvoření, proto je důležité čistit záchůdek minimálně 2x denně. Některé kočky vyžadují úklid záchůdku po každém vyprázdnění nebo pokud jej navštíví jiná kočka.
2. Dobře zvažte umístění záchůdku
Umístěte jej na snadno dostupné klidné místo, kde kočky budou mít soukromí. Berte dále na zřetel, že kočky obvykle nerady vykonávají potřebu na místě, kde se zároveň krmí.
3. Mějte raději více záchůdků na různých místech
Pro spokojenost Vaší kočky uděláte maximum, pořídíte-li záchůdků více. Tím, že je pak rozmístíte na různá místa, zvýšíte jejich atraktivnost.
4. Mějte samostatný záchůdek pro každou kočku
Chováte-li doma více koček, řiďte se pravidlem: jeden záchůdek na kočku a jeden navíc. Pokud tedy máte dvě kočky, měli byste mít záchůdky tři.
5. Pořiďte otevřený záchůdek
Některým kočkám mohou vadit záchůdky s víkem, cítí se v něm stísněně a raději jdou vykonat potřebu jinam. Dalším problémem uzavřených záchůdku je horší větratelnost. Zápach může kočku odrazovat, navíc u otevřených záchůdků máte daleko lépe pod kontrolou jeho čistotu.
6. Nepoužívejte deodoranty na odstranění zápachu
Řada koček na ně reaguje odmítavě a vybere si jiná místa na vykonání své potřeby.
7. Pořiďte kočičím seniorům nádobu s mělkým dnem
Kočičí senioři často trpí artrózou končetin a vylézt na vysoké víko pro ně může být velmi bolestivé, někdy dokonce do té míry, že začnou vyhledávat jiná místa pro svou potřebu.
8. Vyměňte starý záchůdek za nový
Po delším používání může být záchůdek i při sebelepším vyčištění cítit.
9. Na nové stelivo přecházejte postupně
Přechod na jiné stelivo bude pro kočky jednodušší, pokud jej ze začátku poprášíte stelivem původním.
10. Konzultujte problém s veterinářem
Je-li problém závažnější, pak je vhodné poradit se s veterinářem, protože na vině mohou být i zdravotní problémy. Využít můžete naší internetové poradny nebo v akutnějších případech se raději osobně poraďte s Vaším veterinářem.