Na Vaše dotazy odpovídá veterinář s praxí MVDr. Irena Aubrechtová.
Akutní stavy řešte, prosím, se svým veterinářem.
.
.
Kocour přestal chodit na záchod
Dotaz: Dobrý den, náš dvouletý britský kocourek vždy vzorně chodil na svůj záchod s Vaším stelivem Benko Plus. Je to pár dní co nám začal močit po bytě, přijdu z práce a pokaždé po bytě najdu pár loužiček. Myslíte, že bych měla změnit stelivo? Jsem již zoufalá a nevím, jak ho opět naučit to, co již uměl.
Odpověď odborníka: V dotazu se nezmiňujete, jestli je Váš kocourek kastrovaný? Nekastrovaní samci mají většinou po dosažení dospělosti tendenci k značkování. Při značkování zaujímají typický postoj, kdy se otočí zády k nějakému předmětu a vystříknou na něj větší množství moči. Pokud takové chování nepozorujete, doporučila bych odebrat moč a donést k Vašemu veterinárnímu lékaři na vyšetření, jestli nemá Váš kocourek nemocné močové cesty. Je také dobré zjistit, kolik toho za den vypije. Pokud hodně pije a močí, může se jednat o onemocnění ledvin, jater nebo cukrovku. U takhle mladého kocourka bych to ale nepředpokládala.
Kočička trpí průjmem
Dotaz: Dobrý den, předem bych chtěla pochválit Vaše stelivo Country Cat. Naše kočička si na něj krásně navykla, myslím, že jí připomíná zahrádku, na které se narodila a kde pobývala než jsme si ji vzali k nám. Proč ale píši, poslední dobou naši kočičku trpí průjmem a my nevíme co dělat.
Odpověď odborníka: U koček často způsobují průjmy parazité. Nemusí se jednat pouze o škrkavky nebo tasemnice, na které zabírá běžné odčervení. Proto bych doporučila nasbírat bobečky ze sedmi dnů a zanést je k veterinárnímu lékaři na parazitologické vyšetření. Ovšem je třeba si uvědomit, že během průjmu ztrácí vaše kočička velké množství vody a živin, což se může negativně projevit na jejím zdravotním stavu. Nejlepší je navštívit veterinárního lékaře, aby kočičku vyšetřil a navrhl další vyšetření, popřípadě léčbu.
Kočka odmítá chodit na společný záchod
Dotaz: Dobrý den, máme roční kočku a do této doby neměla sebemenší problém s chozením na svoji toaletu. Nyní jsme si k ní pořídili koťátko a od té doby nechce na jejich společný záchod chodit, ačkoliv stelivo používáme pořád stejné. Děkuji za odpověď.
Odpověď odborníka: Bohužel Vás asi nepotěším, protože naučit kočku na společný záchod není často vůbec možné a budete muset kočičkám pořídit záchody každé svůj vlastní. Kočky totiž vnímají na toaletě jiný než svůj zápach a protože jsou velmi čistotné, tak nechtějí použít tentýž samý záchod, řešením je tedy oddělení toalet.
Močení mimo toaletku
Dotaz: Dobrý den, náš kocour je již několik let zvyklý chodit na vaše bentonitové stelivo, poslední dobou, ale začal močit po bytě a záchůdku si ani nevšimne. Může to být tím, že manžel začal chodit po práce a kocourek je doma sám déle než byl zvyklý?
Odpověď odborníka: Určitě bych doporučila vyšetřit moč u Vašeho veterinárního lékaře. Může se jednat o zánět močových cest, který bývá u kocourků velmi častý. V moči se můžou nacházet krystaly, které mohou kdykoliv způsobit ucpání močové trubice. Takovýto stav, kdy kocour nemočí vůbec, je velmi nebezpečný. Měli byste také zkontrolovat, kolik toho váš kocourek vypije. Zdá-li se Vám, že pije více než obvykle, může se jednat o onemocnění ledvin, jater nebo cukrovku. Pokud veterinární lékař vyloučí jako příčinu nemoc, bude se nejspíš jednat o poruchu chování.
Vyhazování steliva mimo toaletku
Dotaz: Dobrý den, pořídili jsme si asi půlroční kotě. Jsme rádi, že si rychle zvykl na chození na toaletu (dříve bydlel na zahrádce), jediné co nás trápí je to, že při zahrabávání vyhazuje stelivo mimo toaletu.
Odpověď odborníka: Toto je u koček poměrně běžné. Jednoduchým řešením je pořízení většího záchůdku nebo toalety s krytem.
Likvidace steliva
Dotaz: Dobrý den, začala jsem naší kočce kupovat vaše stelivo a musím říci, že já a hlavně naše kočka jsme spokojené. Ráda bych jen věděla, jestli použité stelivo můžu vyhodit do WC?
Odpověď odborníka: Použité bentonitové stelivo není vhodné vyhazovat do WC a splachovat, protože může záchod znečišťovat a ani vzhledem k hygieně bych to nedoporučila. Jelikož je bentonitové stelivo vyrobeno na ryze přírodním základě, je možné jej použít například i do kompostů.
Frekvence močení
Dotaz: Dobrý den, poslední dobou máme starosti s naším kocourem. Zdá se nám (a skoro plná miska s pitím to potvrzuje), že méně pije. Tím pádem také chodí i méně často na záchod. Opravdu se o něj bojíme, aby ho něco netrápilo. Poradíte nám?
Odpověď odborníka: Kočky všeobecně pijí velmi málo. Jejich ledviny mají schopnost tvořit vysoce koncentrovanou moč, a tak maximálně využít vodu, kterou přijímají. Tuto schopnost získaly od svého předka – divoké kočky africké, která obývala oblast pouští, kde si musela vystačit i s malým množstvím tekutin. Nižší příjem ale může mít i svá rizika, proto je dobré řídit se následujícími radami:
-
Nabízejte mokrou stravu (konzervy, kapsičky, granule můžete namáčet)
-
Misky s vodou umístěte na více místech (nejen u jídla) – okenní parapety, skříně…atd.
-
Pořiďte si vodní fontánku pro domácí zvířata.
-
Často vyměňujte vodu a používejte vodu převařenou či filtrovanou.
-
Ochuťte vodu kapkou kuřecího vývaru, rybou, kočičím mlékem, smetanou.
-
V zahradě rozmístěte nádoby na zachycení dešťové vody.
Výběr správného steliva
Dotaz: Dobrý den, děkuji za dotazy, které tady zodpovídáte. Jsem budoucí chovatel začátečník a tak hltám veškeré rady ohledně krmiv, steliv i samotné výchovy kočiček. Ve výběru steliva mám naštěstí už jasno, kamarád používá již několik let pro svoje dvě čičiny vaše stelivo Benko Plus, vidím, že u něj funguje báječně, takže půjdu v jeho šlépjejích. Ale můj dotaz, protože si kočičku teprve budu pořizovat, zajímalo by mě, jak vytouženou kočičku naučím chodit na záchůdek s vaším stelivem?
Odpověď odborníka: Nejprve je důležité zjistit, na jaké stelivo byla kočička zvyklá u předchozího majitele. Pokud je stelivo odlišné od Benka, požádejte chovatele, ať Vám jej odsype do pytlíku a ze začátku jím poprašte Vámi vybrané stelivo. Přivykání bude tak pro ní jednodušší.
Běžný objem moči
Dotaz: Dobrý den, chci se zeptat na množství, které načůrá naše kočka, kterou jsme si před nedávnem přinesli z útulku (je vykastrovaná). Když to srovnám s kočkami, které jsme měli před ní, tak hrudka je velká asi jako lidská pěst, někdy se ani nevejde na lopatku. Bojíme se nějakých zdravotních problémů, i když je kočička jinak hravá a veselá.
Odpověď odborníka: Určitě bych doporučila navštívit s kočičkou veterinárního lékaře, aby ji prohlédl, vyšetřil krev a moč, a tak vyloučil možnost onemocnění ledvin, jater, močového měchýře.
Kniha o kočkách
Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli byste mi nemohla doporučit knihu o kočkách, kde bych se dozvěděla jak s ní zacházet až si jí přinesu domů (co jí v začátku pořídit, jaké krmivo, jaké stelivo a tak podobně), zatím jsme nikdy kočku doma nechovali.
Odpověď odborníka: Určitě stojí za přečtení knihy: Kočka detektiv, Kočka důvěrně, obě napsala Vicky Hallsová a od Claire Bessant doporučuji knihu Po čem kočky touží.
Krev ve stolici
Dotaz: Dobrý den, bydlíme daleko od města a tedy i veterináře, proto nám dovolte vznést náš dotaz prostřednictvím této Vaší poradny. Včera jsme u naší dvouleté kočky objevili krev ve stolici. Jinak si myslíme, že u nás prospívá dobře, je to nalezeneček, který se stal naším velkým miláčkem, proto jsem se radši hned rozhodla zjistit, co to může být.
Odpověď odborníka: Krev ve stolici může mít řadu příčin.Mezi nejčastější patří paraziti, viry, bakterie a dietetické chyby. Je-li kočka jinak v pořádku, zkusila bych 24 hodinovou hladovku, následně bych dala dietu kuřecí prsíčka s rýží, malé porce víckrát denně a provedla bych odčervení. Pokud by kočka i přesto měla průjem, doporučila bych i přes velkou vzdálenost navštívit veterinárního lékaře.
Přípravky
Dotaz: Dobrý den, moc vás prosím o radu. Se sousedy nemáme bohužel plot a od té doby, co si pořídili kočku (venkovní) nám chodí na záchod i na naší polovinu zahrady. Opravdu nás to vytáčí, protože si na ní hrajou naše děti. Existuje nějaký posyp nebo tak něco, jak dát kočce na vědomí, že tam na záchod prostě nesmí?!
Odpověď odborníka: Na našem trhu existuje řada přípravků, které mají odradit kočku od vyprazdňování na nevhodných místech, ale je nutné je vyzkoušet. Ne každý přípravek zabírá. Další nevýhodou je, že jsou určeny hlavně pro použití v bytě. Proto bych Vám spíše doporučila domluvit se se sousedem, aby kočku pravidelně jednou měsíčně odčervoval a jednou za půl roku nechal u veterináře provést parazitologické vyšetření stolice, a tak minimalizoval možnost nákaz.
Jak vybrat zdravé kotě?
Dotaz: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na co si mám dát pozor při výběru kotěte? Jak poznám, že je zdravé? A existují nějaké varovné signály, třeba špatné hygienické návyky atd. A jdou případně odstranit? Děkuji za zodpovězení mých, hned několika dotazů.
Odpověď odborníka: Obecně platí, že je dobré si domluvit předběžnou schůzku u chovatele, který koťata nabízí, abyste mohli posoudit prostředí, ve kterém kotě vyrůstá, jak se chová v přítomnosti sourozenců. Dále se poptat, zda už umí chodit na záchůdek a zda má možnost si hrát s dětmi nebo psy. Co se zdraví týče, je dobré si všímat očí, nosu, uší, kvality srsti, bříška a zadečku. Zdravé kotě by mělo mít oči a nos čistý bez jakéhokoliv výtoku, nemělo by kýchat. Vnitřek ušního boltce by měl být růžový bez přítomnosti hnědého mazu. Srst hladká, lesklá, na dotek hedvábná bez lupů a stroupků. Okolí zadečku bez přítomnosti výkalů, bříško hezky prohmatné, bez nálezu pupeční kýly. Nezapomeňte se zeptat, zda kotě bylo pravidelně odčervováno (minimálně dvakrát v intervalu 14 dnů), popřípadě, pokud má na to věk, naočkováno. Někteří chovatelé čistokrevných koček mají kočky otestovány na FIV/FeLV. A jedná-li se o čistě uzavřený bytový chov, je malá pravděpodobnost, že by koťata byla pozitivní na tyto smrtelné virové choroby.
Rozdíl mezi značkováním a běžným močením
Dotaz: Dobrý den, zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi značkováním a běžným močením?
Odpověď odborníka: Značkování se nejčastěji vyskytuje u pohlavně dospělých nekastrovaných kocourů. Toto chování je naprosto nezaměnitelné. Kočka přistoupí k předmětu či k nějakému vertikálnímu povrchu, vztyčí ocas přešlápne zadními tlapkami, zachvěje ocasem a vystříkne proud štiplavé moči přímo na daný předmět. Takto označuje své teritorium. Se značkováním se ale také setkáme, pokud nás chce kočička upozornit, že není něco v pořádku. Značkování se tak stává jakýmsi obranným mechanismem proti stresu. Vykonává-li kočička potřebu jinde než dosud, měli bychom v první řadě navštívit veterinárního lékaře, aby vyloučil možnost onemocnění močových cest, ledvin, jater. A následně se zamyslet, jestli nemohlo dojít v domácnosti k nějaké změně, které by toto chování zapříčinilo. Běžné močení slouží stejně jako u jiných savců k vylučování zplodin metabolismu.
Válení se ve stelivu
Dotaz: Dobrý den, máme problém se stelivem, používáme Mikeš Standard a naše kočička se do něj úplně zbláznila. Místo vykonání své potřeby si ale do steliva lehá a převaluje se v něm. Když jsme stelivo vyměnili, tak pro změnu odmítala chodit na toaletku. Prosím Vás o radu, jak ji mám odnaučit si do steliva lehat? Děkuji za rady, je fajn, že existuje taková poradna.
Odpověď odborníka: Někdy opravdu stačí vyměnit kočkolit za jiný, a tím se může nežádoucí chování eliminovat. Ale je třeba postupovat pomalu. Do stávajícího kočkolitu je dobré přimíchávat stále větší podíl kočkolitu nového a uvidíte. Každopádně je vaše kočička asi velmi hravý tvor a kočkolit ji připomíná písek, s kterým se dá dělat spousta zábavných věcí.
Stelivo parfémované či ne?
Dotaz: Dobrý den, rád bych znal Váš názor na steliva s vůní nebo bez. Ptám se hlavně vzhledem ke zdravotní nezávadnosti, vím, že dnes jsou běžně používána, ale jde přeci o „chemii“ navíc. Osobně jsem spíše odpůrcem navoněných steliv a tak se ptám: nemůže mít později kočka zdravotní problémy? Poslední dotaz, cítí kočky dané aroma nebo ne?
Odpověď odborníka: Určitě bych používala raději steliva bez vůně, některé kočky to může odrazovat. I když výrobci určitě používají takovou míru parfemace, která by většině koček neměla vadit. Hlavním důvodem přidávání vůní do steliv je především překrytí zápachu, který může být pro mnohé majitele koček obtěžující. Navíc by kočky určitě dávaly přednost jiným vůním než jablka.
Změna typu podestýlky
Dotaz: Dobrý den, dosud jsme pro naši kočičku jako podestýlku používali piliny, nyní bychom na doporučení známých chtěli zkusit hrudkující stelivo (Mikeš bílý Premium). Můžete nám poradit jak bychom mohli kočičku co nejšetrněji naučit z pilin na nové stelivo? A jak často se to hrudkující vyměňuje?
Odpověď odborníka: Chcete-li přejít na jiný typ podestýlky, je třeba postupovat pomalu. To znamená, že byste měli do steliva stávajícího přimíchávat stále větší podíl nového. Obecně platí, že by se měl kočičí záchod čistit minimálně 1x denně, uzavřený typ záchodu i víckrát.